Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Heybeliada Hakkında

Heybeliada

Heybeliada, İstanbul’un Büyükada’dan sonra en büyük adasıdır. Adaya Heybeliada denilmesinin sebebi, uzaktan bakıldığında adanın yere bırakılmış bir heybeye benzemesidir. İstanbul'un en çok rağbet gören sayfiye yerlerinden biridir. Sadece doğasıyla, temiz havası ve güzellikleriyle değil, Bahriyesi, Sanatoryumu, Ruhban(Papaz) Okulu gibi kurumlarıyla da ünlüdür. Sahilde biraz yürüdüğünüzde sol tarafınızda fayton duraklarını göreceksiniz.

Nostaljik faytonlar eşliğinde bir ada turu gerçekten görsel bir şölendir. Yürümeyi tercih ettiğinizde ise sahil şeridi adayı etraflıca dolaşmaktadır. Eşsiz kızılçam ormanlarının içerisinde oldukça güzel düzenlenmiş yürüyüş yolunda rahat ve huzurlu yürüyüşler yapabilir, ağaçların altında tahta masalarda piknik keyfini yaşayabilirsiniz. Ormanın içerisinden yürüyüşünüze devam ettiğinizde tarihi değirmeni göreceksiniz. Sağ tarafınızda muhteşem manzarası ile fotoğraf karesinden farksız bir yerdir.

Heybeliada Ulaşım

İstanbul’dan Heybeliada’ya ulaşmak için her iki yakadan da deniz yolculuğu yapabilirsiniz. Heybeliada’ya Bostancı, Kadıköy ve Kabataş’tan kalkan motorlar ve de vapurlarla kolaylıkla varabilirsiniz. Bostancı’dan yarım saatte Kabataş’tan da sadece 1 saatte bu sakin adaya ulaşabilirsiniz. İstanbul – Heybeliada ulaşımı sefer ve saatleri:

Bostancı'dan kalkan motorlar yaklaşık 25 dakikada adaya varırken, Kabataş'tan kalkan vapurlar 1 saat 10 dakika, Kabataş'tan kalkan deniz otobüsleri yaklaşık 40 dakika, Kartal'dan kalkan motorlar ise yaklaşık 30 dakikada adaya varmaktadır. Heybeliada'ya sefer yapan firmalar genelde yaz ve kış olarak 2 tarife kullanmaktadır. Bu seferlerin sıklığı da hafta içi ve hafta sonu günlerde değişmektedir. İlgili seferler tarifeler kullanılarak takip edilebilmektedir.

VAPUR İLE YOLCULUK SÜRELERİ
Bostancı – Heybeliada 25 dakika
Kabataş – Heybeliada 70 dakika
Kadıköy – Heybeliada 60 dakika
Kartal – Heybeliada 40 dakika
   
DENİZ OTOBÜSÜ İLE YOLCULUK SÜRELERİ
Kabataş – Heybeliada 40 dakika
Bostancı – Heybeliada 30 dakika

Gezilecek Yerler

Kuş sesleri içinde sakin bir şekilde 1 gün geçirmek istiyorsanız Heybeliada’da gezmek tam size göre bir aktivitedir. Adalar içinde hem hareketli, hem de sakin olarak nitelendirebileceğimiz Heybeli, az da olsa mutlaka görülmesi gereken yerlere, eserlere, doğaya sahip şirin ve Rum esintilerini hissedebileceğiniz bir adadır. Başlıca gezi noktaları

Deniz Lisesi: Adaya ayak basar basmaz sol tarafınızda göreceğiniz tarihi eğitim kurumudur. 180 yıl önce burada eğitime başlamıştır.

Süslü Mezar: 150 yıl önce İtalya’dan getirilen, renkli camlı, içindeki yüksek bir kaide üzerinde melek heykeli olan özel bir mezardır.

Senatoryum: Cumhuriyetin ilk yıllarında Ulu Önder’in direktifiyle, güzel havaya sahip olan bu yer, verem hastalarının tedavisi için hizmete girmiştir.

Saint Georges Kilisesi: Senatoryum yolu üzerinde uçurumun kenarında olan bir yapıdır.

Ortodoks Kilisesi: Rum patriği Byzantios’un son yıllarını yaşadığı ve ölünce altına gömülen bu yerin yaklaşık 250 yıllık geçmişi vardır.

Ruhban Okulu: Çamlarla kaplı Ümit Tepesinde yer alır. Çamlar ve deniz, manastıra harika bir güzellik katmaktadır.

İsmet İnönü Köşkü: Bir adalı olan İsmet İnönü Heybeliada'daki en ünlü binalardan birinde de yıllarca oturdu. Atatürk'ün de kısa bir süre kullandığı ev halen İnönü Vakfı'na ait ve müze olarak ziyaretçilere açık. Köşk Refah Şehitleri Caddesi’ndedir.

Halki Palas Oteli: Çok eski bir yapı olup günümüzde uluslararası bir oteller zincirinin işlettiği tarihi konaklama yeridir.

Konaklama

Heybeliada'da konaklama fırsatı veren 1 otel ve 6 adet pansiyon bulunmaktadır. Konaklama' da genel olarak kahvaltı dahil konsepti uygulanırken, adaya gelen misafirlerin öncelikli tercihi konforun dışında kalacak bir yer bulabilmek ve kuşkusuz ki temizliktir.

 

Tatilman Tatil Danışmanı
Büyükada Otel
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 30 konuk çevrimiçi

Acil Telefonlar

Büyükada Tatil Fırsatları

Alaçatı Otel
Büyükada Restaurant
Fotoğrafçılık Kursu

Adalar Vapur Saatleri © 2014
www.adalarvapursaatleri.com
WebHome
Tasarım: WebHome | İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri
 
Yasal Uyarı
Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. www.adalarvapursaatleri.com'da yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.