Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Kuzey Ege’nin Muhteşem Tatil Beldesi: Cunda Adası

Cunda Adası

Kuzey Ege'nin gözde yerlerinden Cunda Adası karayolu bağlantısı olduğu için ada özelliğini yitirmiş olsa da, ferahlatıcı rüzgârları sizi şehirden tamamen uzaklaştırıyor.

Cunda Adası, Balıkesir'e bağlı Ayvalık'ın yanı başında, son derece şirin bir Ege Kasabası. İstanbul'dan Cunda'ya ulaşım için en rahat yol, Yenikapı'dan Bandırma'ya giden feribotlara binmek. Ancak özellikle yaz ayları ve hafta sonları için bileti mutlaka bir süre önceden almak gerekiyor. Bandırma'dan Cunda'ya yol yaklaşık 3,5 saat sürüyor. Susurluk ve Balıkesir üzerinden gidiliyor. Yolda, özellikle kaz dağlarına yaklaştıkça sıcaklığın düştüğünü hissediyorsunuz. Bunaltıcı yaz günlerinde tertemiz bir rüzgar yüzünüze çarpıyor. Yol çoğunlukla rahat geçiyor.

Türkiye’nin İlk Boğaz Köprüsü: Gönül Yolu

Cunda Adası aslında tam bir ada değil. Çünkü buraya Türkiye'nin ilk Boğaz Köprüsü'nden geçip varılıyor. Lale Adası Cunda'yı karaya bağlayan yer. Oldukça geniş ve asfalt olan bu yolun giriş kısmında ise büyük bir tabela ile "Gönül Yolu" yazmaktadır.

Kara yoluyla ulaşım ise;

  • Edremit: 55 km
  • Bandırma: 223 km
  • Efes: 216 km
  • Bergama: 61 km
  • Ankara ( Afyon- Hattı): 575 km
  • Ankara (Eskişehir Hattı): 575 km
  • İstanbul ( Bursa Hattı): 520 km
  • İstanbul (Tekirdağ Hattı): 488 km
  • Çanakkale: 167 km
  • Balıkesir: 127 km

Unutulmaz Anlar Yaşatan Tekne Turları

Cunda'ya karadan olduğu gibi denizden de gidilebiliyor. Ayvalık'tan her gün kalkan tekne turları da Cunda'nın farklı noktalarına uğruyor. Tekne turları Cunda Ayvalık bölgesinin vazgeçilmezi. 20 tane farklı büyüklükte gezi teknesi, her gün 11 gibi kalkıyor. Akşam 18:30 gibi geri dönüyor. Gün içinde esen rüzgara göre denize girilecek koylar seçiliyor. Yemek de dahil tekne gezilerinin fiyatı 12-15 YTL arasında değişiyor.

Eski Rum Evleri, Taş Binalar, Arnavut Kaldırımları…

Cunda'ya ya da diğer adıyla Alibey Adası'na ilk girdiğinizde sizi bambaşka bir mavi tonu karşılıyor. Eski Rum evleri, taş binalar, Arnavut kaldırımlarıyla güzel bir manzara oluşturuyor.

Deniz Mahsullerinin Dayanılmaz Lezzetlerini Tadabilirsiniz

Cunda Adası'nda sahil yolu boyunca birçok balık lokantası sıralanıyor. Hepsinde fiyatlar aşağı yukarı aynı. Bu yüzden hangisine gireceğinize karar vermek zaman zaman güç oluyor. Papalina, buranın en meşhur balığı.  Sardalya, iskorpit, levrek gibi balıklar da rağbet görüyor. Cunda'da 30'a yakın konaklama tesisi bulunuyor. Bunların içinde 4 yıldızlı otellerden pansiyonlara ya da butik otellere kadar her bütçeye uygun yerler var. Cunda'da taş evleri restore edip, pansiyon gibi işletenler var. Butik oteller de son derece konforlu ancak bazı tesislerde konaklamanın maliyeti oldukça yüksek.

 

Tatilman Tatil Danışmanı
Büyükada Otel
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 48 konuk çevrimiçi

Acil Telefonlar

Büyükada Tatil Fırsatları

Alaçatı Otel
Büyükada Restaurant
Fotoğrafçılık Kursu

Adalar Vapur Saatleri © 2014
www.adalarvapursaatleri.com
WebHome
Tasarım: WebHome | İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri
 
Yasal Uyarı
Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. www.adalarvapursaatleri.com'da yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.