Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Mistik Tarihi ve Doğal Güzellikleriyle Burgazada

Burgazada

Yuvarlaksı bir yeryüzüne sahip olan Burgazada’sı,  büyüklük olarak kıyaslandığında diğer adalar arasında üçüncü sıradadır. Genişliği yaklaşık 2 kilometre olan doğa harikasının İstanbul Limanı’na olan mesafesi 9, Anadolu yakası sahil bölgesine olan mesafesi ise 3 mil dolaylarındadır.

Oldukça mistik ve eski bir tarihe ev sahipliği yapmış Burgazadada bulunan, Aya Yani Kilisesi en önemli eserlerindendir. 1867 yılında yapıldığı düşünülen kilise; farklı tarihlerde dokusuna zarar verilmeden onarımlardan geçmiş 1896 yılındaki restorasyon çalışmasıyla son halini almıştır. Bu kilisenin altında 11 basamakla inilen bir zindan bulunur. Hristos Manastırı, Avusturya Saint Georges Hastanesi Burgazada' nın en fazla ziyaretçi toplayan yapılarıdır. Ayrıca Ayios Loanis isimli meşhur ayazmasının tarihi dokusunu ve esrarengiz mimarisi mutlaka incelenmelidir.

İstanbul’un ilk sanatoryumlarından biri olan Burgazadası Sanatoryumu 1928 yılında kurulmuş,  Adanın tek camii olan Burgazadası Camii ise 1953 yılında İstanbul’un fethinin 500 yılı anısına inşa edilmiştir.

Adanın tek tepesi 170 m yüksekliğe sahip eski ismiyle Hristos yeni adıyla Bayrak tepesi, denizi ayaklarınızın altına serer. Mezarlık Burnu (Kumbaros Burnu), Hristos Manastırının ilerisindeki meşhur Kalpazankaya gibi doğaüstü yapıları adada görülmesi gereken diğer önemli alanlardır.

Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’un keşmekeşliğinden kurtulmak isteyenler Burgazada’ya ulaşmak için İstanbul’un iki yakasından kısa bir vapur yolculuğunun ardından ulaşabilir. Burgazada’ya Bostancı, Kadıköy ve Kabataş’tan kalkan motorlar ve de kısa aralıklarla kalkan vapurlarla rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bostancı’dan yarım saatte Kabataş’tan da sadece 1 saatte bu mistik ve huzur dolu adaya ulaşacaksınız.

Yapmadan Dönmeyin

İstanbul’un yoğunluğundan sıkılıp, kendinize huzuru ve tarihi bir arada bulacağınız bir bölge arıyorsanız sizi Burgazada’ya davet ediyoruz. Bu küçük adada, sessizliğin ve sakinliğin tadına varırken, şu aktiviteleri yapmadan dönerseniz eğer, Burgazada’ya gitmiş sayılmazsınız.

  • Öğretmen evinin terasında manzaraya karşı çay keyfi yapın
  • Bisiklet kiralayın
  • Kilise ve manastırları gezin
  • Sahildeki restoranlarda Rakı – Balık keyfi yapın
  • Ada sokaklarını dolaşın
  • Gönüllü ve Mehtap Caddesi’nde dolaşın
  • Kalpazankaya’da denize girin
  • Fayton turu yapın
  • Bayrak tepesine çıkın
  • Sait Faik Abasıyanık Müzesini gezin

Burgazadada Konaklama Tipleri

Burgazada'da konaklayabileceğiniz 3 işletme vardır ve konumları birbirlerine oldukça yakındır. Burgazada’da konaklama için pek fazla alternatif bulunmamaktadır. Günübirlik olarak gezmeniz sizin yararınıza olacaktır. Adada kalınabilecek yerler arasında öğretmen evi de bulunmaktadır. Ancak en az 2 haftadan önce rezervasyonunuzu yaptırmakta fayda var.

 

Tatilman Tatil Danışmanı
Büyükada Otel
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 18 konuk çevrimiçi

Acil Telefonlar

Büyükada Tatil Fırsatları

Alaçatı Otel
Büyükada Restaurant
Fotoğrafçılık Kursu

Adalar Vapur Saatleri © 2014
www.adalarvapursaatleri.com
WebHome
Tasarım: WebHome | İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri
 
Yasal Uyarı
Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. www.adalarvapursaatleri.com'da yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.